TÉMA Bradavice

Kryoterapeutická léčba bradavic

Kryoterapie je tzv. léčba chladem, kdy je určitá oblast těla vystavena extrémně nízkým teplotám, může být zaměřena i na celé tělo za účelem utužení organismu a posílení imunity. Kryoterapie v případě léčby bradavic znamená jejich odstranění za pomoci extrémního chladu v podobě tekutého dusíku či jiné, silně podchlazené látky.

Zmrazení bradavic tekutým dusíkem

Tato metoda bývá nejvyhledávanějším způsobem odstranění bradavic. Velkou výhodou je, že je zároveň plně hrazena zdravotním pojištěním. Zmrazení bradavic tekutým dusíkem se obvykle provádí v ordinaci kožní ambulance a jde o časově nenáročný zákrok.

Štětička namočená do nádobky s tekutým dusíkem se opatrně přiloží na bradavici a nechá se krátce působit. Bolestivost je krátkodobá, závisí na umístění bradavice a jejich množství, obvykle však nejde o natolik nepříjemnou záležitost.

Účinnost této metody však není úplně jednoznačná. Někdy léčba trvá déle a postižené místo vykazuje jen malé změny k lepšímu. Obvykle je nutné zákrok několikrát opakovat, zvláště jde-li o starší či velké bradavice, bradavice na ploskách nohou apod. U menších, mladších bradavic obvykle dojde k rychlému ústupu, kdy bradavice za několik dní sama bezbolestně odpadne.

Použití kryospreje a kryokauteru

Kryokauter je přístroj sestrojený z nádobky obsahující tekutý dusík a nástavce s aplikátorem. Přiložením aplikátoru k bradavici dojde k jejímu hlubokému zmrazení, po chvíli začne proces odmrazování. Je nutné postupovat opatrně, aby nedošlo k utržení bradavice.

Pod bradavicí se během zmrazení vytvoří puchýř, který buď praskne nebo je lékařským zákrokem vypuštěn, aby došlo k odstranění narušené tkáně. Pod puchýřem se obvykle tvoří již nová, zdravá kůže.

Kryosprej je možné zakoupit v lékárnách, s jeho pomocí můžeme bradavici ošetřit sami, opět s použitím tekutého dusíku. Je však nutné dbát opatrnosti pro případ zásahu okolní kůže či citlivých míst. Vždy je rozumnější poradit se nejprve s odborníkem, než přistupovat k tomuto typu samoléčby.

Jaké bradavice lze odstranit tekutým dusíkem?

Léčba pomocí tekutého dusíku je vhodná pro pravé (obecné) bradavice, které se mají vzhled vystouplého hrbolku a objevují se zejména na rukou a nohou, ale i pro ploché bradavice, vyskytující se často na hlavě a v obličeji. Mají obvykle stejnou barvu jako okolní kůže, jsou proto nenápadnější a někdy hůře patrné. Tento druh léčby je přípustný i v případě výskytu tzv. kondylomat – genitálních bradavic.

Bradavice většího rozsahu se mohou odstranit chirurgicky, v narkóze. Jindy pomůže konzervativní způsob léčby nebo i nejrůznější druhy alternativních léčebných postupů, tzv. babské rady – šťáva z vlaštovičníku, česnek, zábaly z octa a cibule, atd.

Kryoterapeutická léčba bradavic patří do témat
 • Bradavice..a co fibromky? HanaK 15.04.2013 13:09:48

  Dobrý den.
  Ví někdo,jak odstranit fibromky? To jsou takové ty nitkovaté bradavičky-výrůstky. Větší jdou podvázat,ale ty maličké ne...
  Děkuji za rady.

  • Re: Bradavice..a co fibromky? klára 15.04.2013 19:54:32

   Ahoj
   Bylo mi 12 když jsem šla na kožní kvůli tomuto problému.
   Je to jednoduché a skoro bezbolestné.
   Doktor ti místo jen zdezinfikuje a manikůrkama odstřihne. Jenom to trochu štípne.
   Je to sice poněkud drahé nehradí pojištovna ale učinné. :)
   Myslím že to jde udělat i doma.

 • Felčaři Vašek 23.08.2012 11:20:12

  Dobrý den, byl jsem u doktora kvůli vypálení bradavice na chodidle. Bohužel jsem měl asi smůlu na doktora, protože po aplikaci dusíku se mi bradavice ještě zhoršila a rozlezlo se mi to po celé noze. V rodině mám dermatologa, takže jsem si podruhé zašel k němu. Řekl mi, že příčinou toho, proč se mi bradavice rozlezla po noze, je to, že ten předchozí doktor použil vatové paličky, které namáčel do dusíku, ale že viry jsou schopny přežít teplotu dusíku, takže tím jak to tam neustále namáčel, mi na kůži přenesl akorát další viry, přičemž největší pecka je to, že tímhle způsobem se tam uchovávají viry i od předchozích pacientů, takže jsem měl na noze vlastně směsku cizích bradavic. Podle mého názoru taková léčba nemůže být morální a ani profesionální. Dejte si na to prosím pozor.


Bradavice patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bradavice

 • Vivien 30.09.2017 22:09 bradavice

  Já už taky zkoušela na bradavici všechno možný, vyzkouším taky teda ty homeopatika.

 • Jana 29.09.2017 23:09 bradavice

  Není za co, jsem ráda, že jsem mohla poradit, věřím že budeš spokojená.

 • Laďka 29.09.2017 00:09 bradavice

  Super, moc děkuju, hned zítra se tam cestou z práce zastavím.

 • Jana 26.09.2017 22:09 bradavice

  Já jsem si je koupila a poradili mi v lékárně Zelený anděl, je to v Brně na ulici Ďurďákova viz…

 • Andy 25.09.2017 23:09 bradavice

  To by mě taky zajímalo - zkoušela jsem na vodní bradavice různé vodičky apod. ale zbavit se jich…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku