TÉMA Bradavice

Jak se zbavit bradavic?

Bradavice, neboli verrucae, nemusí být jen problémem čistě estetickým, ale mohou způsobovat i jiné obtíže. Často se mohou vyskytovat na místech, kde nám opravdu vadí. Pokud se objeví např. na plosce nohy, je jejich odstranění nanejvýš žádoucí, jelikož zde způsobují velmi nepříjemné pocity při každém došlápnutí. Stejně nepříjemné je jejich umístění mezi prsty či v obličeji, kde mohou překážet např. při holení.

Proč bradavice vznikají?

Původcem, který je zodpovědný za vznik bradavic, je vir ze skupiny papilloma virů. Ten infikuje jedince a následkem může být právě vznik zrohovatělých výrůstků nejčastěji na ploskách nohou, v dlaních či ve tváři. Místem nákazy mohou být prostory bazénů či třeba sprchy, v nichž se vystřídá větší množství lidí. Dále už vše záleží na obranyschopnosti konkrétního člověka. Někdo může trávit v bazénu každý den a bradavice si „neodnese", jiný k tomu může být naopak velmi náchylný.

Jak se dají bradavice léčit?

Někdy bradavice vymizí spontánně samy. Pokud se tak však nestane, je třeba přistoupit k jejich léčbě. Jako jednotlivé základní typy možné léčby lze uvést následující.

 • Zmrazení bradavic tekutým dusíkem

Při této metodě se na postižené místo přiloží štětička namočená do tekutého dusíku, který bradavici zničí. Existuje též kryosprej, kterým se na bradavici stříká tekutý dusík, a také tzv. kryokauter - přístroj pomocí kterého je tekutý dusík přiveden k postiženému místu. Na stejném principu jsou běžně v lékárnách k dostání také jakési bombičky, které obsahují plyn podobný tekutému dusíku.

Jestliže při této metodě nedojde k odstranění bradavice po první aplikaci, léčba tímto způsobem bývá opakována. Na rozdíl od dále popsané metody - vypálení laserem - je užití tekutého dusíku hrazeno pojišťovnou.

 • Chirurgická léčba

Jak již samotný název říká, je zřejmé, že při této metodě jde o úplné odstranění bradavičnatých útvarů. O vhodnosti užití chirurgického zákroku je nezbytné rozhodnutí a porada s lékařem. Mnozí lékaři se však dnes již snaží od této metody ustupovat, jelikož se jedná o zásah do organismu, vzniká jizva a může dojít k opětovnému vzniku bradavic.

 • Vypálení laserem

Výhodou užití laseru je skutečnost, že pomocí něj je možné odstranit bradavice bez jakýchkoliv následků a definitivně. Po jeho užití se objevuje jen krátkodobé zarudnutí kůže. Obvykle se užívá více laserových ošetření, aby došlo k úplnému vymizení výrůstků. Konkrétní průběh aplikace se odvíjí v mnohém od umístění bradavic.

 • Aplikace speciálních chemických látek

V lékárnách jsou dnes k dostání roztoky určené k potření bradavic. Jednotlivé typy se liší dle složení, způsobu jejich aplikace a frekvencí nezbytného užívání. Vždy věnujte pozornost příbalovému letáku a dodržujte zde uvedené pokyny.

Úspěšnost léčby v mnohém závisí i na lokalizaci bradavic. Velmi odolné jsou bradavce zejména na chodidlech, jelikož jsou pokryty vrstvou ztvrdlé kůže. Specifická je také léčba bradavic vyrůstajících v obličeji.

Konkrétní volba nejvhodnější metody je vždy věcí lékaře, který by měl individuálně posoudit rozsah postiženého místa, délku trvání těchto obtíží, lokalizaci, vzhled, růst bradavic a také věk a zdravotní stav pacienta. Konzultace s odborným lékařem je nutná nejen pro výběr vhodné metody léčby, ale také pro samotné stanovení diagnózy. Jinak by bylo možné zaměnění bradavic se závažnějším onemocněním (tmavé výrůstky na kůži mohou být např. i projevy vředu kožní rakoviny).

Jaké máte s léčbou bradavic zkušenosti vy?

Jak se zbavit bradavic? patří do témat
 • Bradavice pod palcem u nohy Tom 06.01.2018 19:27:46

  Dobry den, chtel bych se zeptat mam bradavici na noze pod palcem, ale nadotek neboli. Presto na stejne noze a blizkem miste jsme mel problemy se slachou a chodil jsem s tim na fyzio. Nenapadlo me se na to zeptat tam, ale nevite nebo nemate zkusenost s tim, ze by bradavice mohla zpusobit treba zanet slachy nebo neco na ten styl?? Protoze mam obcas palec citlivy pri chuzi. Moc dekuji za radu nebo odpoved. T

 • Lenka 27.09.2017 20:34:01

  Měla jsem bradavici na ukazováčku. Nakrájela jsem česnek a nechala louhovat v octu. Pak jsem vzala kousek toho česneku, přiložila na bradavici a zalepila náplastí. ŠLo to špatně, česnek "klouzal", ale snažila jsem se, aby vždy se vždy bradavice dotýkal. Hodně nepříjemný pocit, chvílemi to i dosti štípalo. Takhle jsem to s přestávkami aplikovala několikrát po dobu cca 3 neděl, dokonce ani ne moc pravidelně, jen když se mi chtělo. Odrazovala mě od toho skutečnost, že bradavice zčernala a udělal se nevzhledný jakýsi puchýř. K mému překvapení asi po měsíci bradavice začala miznout a to i když jsem česnek na ni pak už nepřikládala. Zmizela úplně :)

 • Romana 31.08.2017 17:10:36

  Jako mala jsem mela jednu na malicku u nohy...kazdou noc mi mamka davala kousek duziny z citronu a prelepila,rano pak jehlou a pinzetou vysrabavala,co odumrelo,az jsme se dopracovali ke korinkum.Od te doby jsem nemela zadnou.

 • česnek hana 08.07.2017 22:59:44

  na jakémsi fóru jsem četla,že je účinné naškrábat česnek na náplast a do rána přelepit bradavici. No to jsem neměla dělat. nepřejte si vidět ten puchýř ,co tam ráno byl a jak se to blbě hojilo.... nikdo to prosím nedělejte. Ta mrcha je tam furt a nic s ní nehne ,ani kožařka , ta ji 2 krát seškrábla a ona zas narostla.Kdyby to nebylo na ručence mojí malé dcery, tak bych ju sestříhala ,ale to si malá nenechá, bo to trochu bolí.....

 • Simča 23.02.2017 13:30:29

  Bojovala jsem s bradavicemi asi 10 let měla jsem jich na noze potom opravdu spousty....zkoušela jsem spousty preparátu a když už jsem to chtela vzdát, začala jsem používat jenom čertův kamínek (kdy bradavice i okolni kůže zčerná a dá se po týdnu odloupnout i s částí kůže) dávala jsem si to pouze jednou týdně, nebolí to, odloupnou se ty vrstvy kůže a nakonec po asi měsíci byl od všech bradavic klid a už se nevrátily, opravdu mohu doporučit :)

  • Re: bradavice Bara 26.02.2017 13:02:28

   co je to prosím ten čertův kamínek? nějaký oficiální název? kde se dá sehnat, prosím o info na email: bara455@seznam.cz
   děkuji moc

 • bradavice na plošce Markéta 23.12.2012 10:28:50

  Dcera(10let) měla na plošce velikou bradavici a jelikož na kožním by nás objednaly až za 3 měsíce;byly jsme nuceni přistoupit k zákroku v soukromém sanatoriu;kde ji nohu umrtvily a následně bradavici vyškrábaly;můžu Vám říci;že kdybych věděla;jak dcera při umrtvování nohy bude trpět;nikdy bych na to nepřistoupila;byla to hrůza;neboť bradavice měla již 5mm;takže podpíchnout jí;aby se umrtvila;bylo vážně děsné.Nakonec se tam našly další dvě.Jen mám teď obavy;zda je to dobře provedené;aby se bradavice nevrátily;pokud jo----co prosím použít;abychom nemusely na další tak ošklivý zákrok.Děkuji.

  • Re: bradavice na plošce Michal 02.01.2016 21:06:02

   Dcera měla na chodidlech několik bradavic, jednu dokonce velkou jak padesátikoruna. Vyzkoušeli jsme hromadu komerčních přípravků a nepomohlo nic. Pak jsem hledal nějaké chirurgické zákroky laserem či co ale tam nás odmítli že je to moc velké. Pak na kožním jsme ji objednali na chirurgické odstranění. Bylo to ale až za pár měsíců. Mezitím mě napadlo použít mikronářadí co mám v dílně něco jako modelářská bruska s malým válečkovitým nástavcem na stopce se smirkovým papírem. Tím jsem začal pomalu odbrušovat ztvrdlou vrstvu bradavic tak 2x až 3x do týdne. To zabralo tak dobře že jsme ten chirurgický zákrok odvolali. Samozřejmě to nepomohlo hned (jak slibují ty drahé komerční přípravky :-)) na druhou stranu to ale pomohlo definitivně a bezbolestně. Teď zbyla už jen jedna bradavice z celkem asi 8 kousků a ta taky pomalu ustupuje.

  • Re: bradavice na plošce mirča 03.12.2014 20:53:29

   Doporučuju wartnerhttp://bradaviceajakjeodstranit.cz/wartner-2-generace-na-bradavice-50-ml/

 • bradavice jan 17.11.2015 09:12:06

  tyden jsem natiral bradavici na plosce nohy lakem na nehty,prelepil naplasti, do tydne odpadla asi se udusila ale nepokracoval jsem ve vyhubeni korene a tak se asi di 14 dnu zase zacala objevovat.....

 • nikorete a bradavice Pačes 29.03.2015 12:45:37

  Lidičky tak ted vám něco napíšu, já bradavic jsem se nemohl zbavit ani za boha, vyzkoušel jsem kde co i ty podělané spreje na zmrazování za 350 -500 kč...jelikož jsem pořád v práci do večera, chodit do doktorky (skoro nemožné)......chtěl jsem přestat kouřit. tak jsem si koupil sprej nykorete po třech dnech mi bradavice z černaly a potýdnu odpadly.....sprej stojí 450 kč pozor sprej mužo užívat zdraví jedinci co nemají problémy s cukrovkou , vysokým tlake s jatrama atd,,,však si to najděte na netu...jooooo ten sprej používejte podle návodu ...orálně nestříkejte to na bradavice i když to by mohlo fungovat tež..napište komu to zmizelo těž

 • Vašek 23.08.2012 11:21:38

  Dobrý den, byl jsem u doktora kvůli vypálení bradavice na chodidle. Bohužel jsem měl asi smůlu na doktora, protože po aplikaci dusíku se mi bradavice ještě zhoršila a rozlezlo se mi to po celé noze. V rodině mám dermatologa, takže jsem si podruhé zašel k němu. Řekl mi, že příčinou toho, proč se mi bradavice rozlezla po noze, je to, že ten předchozí doktor použil vatové paličky, které namáčel do dusíku, ale že viry jsou schopny přežít teplotu dusíku, takže tím jak to tam neustále namáčel, mi na kůži přenesl akorát další viry, přičemž největší pecka je to, že tímhle způsobem se tam uchovávají viry i od předchozích pacientů, takže jsem měl na noze vlastně směsku cizích bradavic. Podle mého názoru taková léčba nemůže být morální a ani profesionální. Dejte si na to prosím pozor.

  • Re: Pavla 02.09.2012 08:09:35

   Vyzkousejte cibuli nalozenou v octu. Jako 10tileta jsme mela s bradavicemi taky problem na chodidlech a take na prstech u rukou. Nevim kde jsem na to prisla, jelikoz je to uz rada let, ale namacela jsem si platky cibule namocene v octu (8 az 12hodin) na bradavice pres noc a prelepovala jsem si je naplasti. Do mesice mi uplne zmizely a do ted se mi nikdy nevratily a to je mi dnes pres 30. Priroda je mocna! Prostredky z lekarny mi predtim nikdy nepomohly akorat jsme mela z nich cerna chodidla si pamatuji.

 • Renata 21.08.2012 15:46:18

  Ahoj. Minulé léto se mi dělaly bradavice na chodidlech, asi potom, co jsem byla na koupališti. Koupila jsem si v lékárně nějakou vodičku, kterou se to potírá a bradavice časem zmizely. Taky mi v lékárně poradili, že se musí řešit hnedka, aby se nerozšířili po těle.

 • Zaručené se zbavení bradavic Thoom 27.07.2011 21:12:03

  Pokud se chcete zbavit bradavice, tak nejlepší je rozpůlit menší cibuli a nahřát ji třeba na plotínce sporáku.Po té bradavici nahřátou cibulí třít několik desítek sekund.(pozor na teplotu ať se nespálíte, cibuli nahřejete v rozkrojené části a nesmí být spálená, jen zesklovatělá).Bradavice nezmizí hned, někdy až za pár dnů a v závislosti na velikosti je nutné to opakovat ale účinek je zaručený. Měl jsem několik bradavic na různých částe těla, dokonce i na výčku oka a pomohlo to.

 • likvidace Pochtli 02.06.2011 08:50:24

  Měl jsem dvě neobtěžující bradavice na chodidlech, později se mi objevila na špičce prstu a částečně i pod nehtem docela velká a při psaní na klávesnici bolestivá bradavice. Vypalování ani samotné matlání vlaštovičníkem nepomáhalo.

  Prolezl jsem fóra a narazil na leptání louhem a výsledek jako předchozí. Pak mě napadla kombinace louh+kytka. Nanesl jsem na bradavici koncentrovaný roztok louhu a chvíli čekal, pak jsem postupně nožem odškraboval rozleptanou tkáň, omyl vodou a znova, dokud to nezačalo hodně pálit. Opět jsem to důkladně omyl a rychle ven pro vlaštovičník. Tím jsem rychle zamatlal vyleptaný kráter po bradavici a hotovo.

  Jakmile se prst trochu zmátořil, proceduru jsem zopakoval ještě jednou a zlikvidoval tím i poslední černý tečky (kořínky) po bradavici. Od té doby mám klid, jizva žádná a jako bonus zmizely i ty na chodidle.

 • bradavice na ploskách Rajce+Jogurt 31.07.2009 08:45:12

  My máme nejlepší zkušenost s tím, že podle reflexní terapie se podíváme na jakém místě bradavice na plosce leží a podle mapky plosek v reflexni terapii pak léčíme ten daný orgán a bradavice tak do 2 měsíců zmizí sama.

  • Re: bradavice na ploskách Paprika+tvaroh 02.06.2010 19:15:56

   Kristova noho! To snad nemyslíte vážně.

 • funguje Jája 26.01.2010 17:19:18

  ja sem s bradavicemi na ploskach nohou bojovala strasne dlouho, patlala jsem na ne vsechno mozny i nemozny a nic s nimi nehnulo. Ted jsem zkusila Acetocaustin - je to poměrně brutálně žiravá kyselina a průběh léčby docela bolí - pač to pracuje na principu, že vám to prostě postiženou oblast vyžere, ale funguje a to je pro mě nejdůležitější! :-)


Bradavice patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bradavice

 • Vivien 30.09.2017 22:09 bradavice

  Já už taky zkoušela na bradavici všechno možný, vyzkouším taky teda ty homeopatika.

 • Jana 29.09.2017 23:09 bradavice

  Není za co, jsem ráda, že jsem mohla poradit, věřím že budeš spokojená.

 • Laďka 29.09.2017 00:09 bradavice

  Super, moc děkuju, hned zítra se tam cestou z práce zastavím.

 • Jana 26.09.2017 22:09 bradavice

  Já jsem si je koupila a poradili mi v lékárně Zelený anděl, je to v Brně na ulici Ďurďákova viz…

 • Andy 25.09.2017 23:09 bradavice

  To by mě taky zajímalo - zkoušela jsem na vodní bradavice různé vodičky apod. ale zbavit se jich…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku