TÉMA Bradavice

Vše o bradavicích

Bradavice jsou benigní (nezhoubné) změny na kůži se zcela typickými vnějšími znaky. Tři až pět milimetrů velké výrůstky s většinou nepravidelným, drsným povrchem vznikají buď jednotlivě, nebo ve skupinách. Charakteristické je uspořádání více malých dceřiných bradaviček kolem jedné větší, mateřské.

Bradavice jsou kožní infekční onemocnění virového původu. Přenáší se obvykle drobnými oděrkami, nejčastěji v prostorech, kde je voda. Pokud nejsou bradavice léčeny, zpravidla jich rychle přibývá. Patří k nejčastějším kožním problémům, alespoň jedenkrát v životě se s nimi potýkal každý desátý pacient. Větší pravděpodobnost nákazy je u lidí se sníženou imunitou. Klasické bradavice se nejčastěji vyskytují na nohou a rukou.

Nejrizikovější skupinou jsou děti

Nejvíce se s bradavicemi potýkají děti, které jsou vinou výkyvů imunitního systému k nákaze náchylnější. Pokud se výrůstek nachází na plosce nohy, je žádoucí ho přelepit náplastí, aby se dále nešířil. Rodiče by dítěti také měli vysvětlit, že si bradavici ani její okolí nesmí škrábat. Tímto způsobem by totiž mohlo dojít k rozšíření viru na další místa.

Jak bradavicím předcházet

Jelikož nákaza souvisí se sníženou imunitou, prevencí i léčbou je stabilizování obranného systému organismu. Do jídelníčku by se mělo zařadit více ovoce a zeleniny. Jako prevence proti snížené imunitě se doporučuje užívat echinacea.

Samotnou léčbu můžete zahájit sami prostřednictvím přírodních látek –
přikládat na postižené místo obvaz společně s tea tree olejem či výtažky z aloe vera.

Organismus si vytvoří obranu proti viru bradavic po dvou letech, kdy také výrůstky obvykle samy mizí. Ale protože se snadno přenášejí a bývají bolestivé, je dobré je léčit.

Způsoby odstranění bradavic

 • klasické vyříznutí
 • zmražení dusíkem
 • chirurgická nebo elektroakustická metoda
 • roztok s kyselinou salicylovou
 • speciální lak - obsahuje různé látky proti bradavicím. Nanese-li se lak na postižená místa, vznikne jakýsi neprodyšný obvaz, pod nímž léky působí, a mohou tak bradavice zničit

Co však pomáhá proti jedné bradavici, nemusí pomoci proti všem ostatním druhům těchto kožních výrůstků. Může se tedy stát, že tři různé bradavice bude nutné léčit třemi odlišnými metodami.

Bradavice, nebo příznak rakoviny?

Pacient by měl při výskytu bradavic kontaktovat svého lékaře nejen kvůli konzultaci léčebného postupu, ale především kvůli samotné diagnóze. Snadno se může stát, že si laik zamění výrůstek na svém těle s bradavicí, ačkoliv může jít o závažnější onemocnění.

Tmavé výstupky mohou totiž být i projevem vředu kožní rakoviny. Pacientům starším 30 let, u kterých je riziko vyšší, se proto doporučuje před zahájením domácí léčby bradavic navštívit svého lékaře.

Užití některých prostředků proti viru papilloma by totiž v případě rakoviny nejen nepřineslo kýžený efekt, ale čekání na výsledky by zbytečně oddálilo zahájení léčby skutečného onemocnění.Máte také zkušenosti s bradavicemi a co vám na ně pomohlo?

Vše o bradavicích patří do témat
 • výsev Helena 15.05.2011 18:47:25

  Dobry den,trapi me velmi velky vysev drobnych,malych bradavicek jiz po celem tele.Mohli by ste mi nekdo poradit,jak se jich mam zbavit? Dekuju moc

  • Re: výsev janina 26.09.2012 16:52:08

   povařte klíčky z brambor,cca 10min,vařte pomalu-pění,nevylévat všechnu vodu a dát do starého mixéru,rozmixovat na kaši a nejlépe na noc tuto směs a nešetřit,dát na bradavice,nejlépe zalepit či zabalit aby netekla...a do 3.dnů je po...zaručeně...

 • Felčaři Vašek 23.08.2012 11:19:20

  Dobrý den, byl jsem u doktora kvůli vypálení bradavice na chodidle. Bohužel jsem měl asi smůlu na doktora, protože po aplikaci dusíku se mi bradavice ještě zhoršila a rozlezlo se mi to po celé noze. V rodině mám dermatologa, takže jsem si podruhé zašel k němu. Řekl mi, že příčinou toho, proč se mi bradavice rozlezla po noze, je to, že ten předchozí doktor použil vatové paličky, které namáčel do dusíku, ale že viry jsou schopny přežít teplotu dusíku, takže tím jak to tam neustále namáčel mi na kůži přenesl akorát další viry, přičemž největší pecka je to, že tímhle způsobem se tam uchovávají viry i od předchozích pacientů, takže jsem měl na noze vlastně směsku cizích bradavic. Podle mého názoru taková léčba nemůže být morální a ani profesionální. Dejte si na to prosím pozor.

 • jak zničit Bradavice Zuzka 23.03.2011 20:17:22

  3x denně používám na to nějakej lak: Duofilm, tak jsem zvědavá jestli mi pomůže, pouzivam to uz 6 dní a pomalu to mizí, Lak namažu jen na bradavici a čekám až to zbělá a zaschne, a po nějaké době to ztvrdne! Tak doufám že už to budu mít brzo za sebou.

 • luka 11.03.2011 09:09:18

  pomohl mi éterický olej FYTOSAN, měla jsem jí na tváři a za 14 dní po léčbě byla pryč, jen pozor a potírat jen bradavici.

 • lék na bradavice dom 03.06.2010 13:25:20

  Velmi účinné na odstranění bradavic je potírání čerstvým "mlékem" z vlaštovičníku. Je to jedovatá bylina (drobné žluté květy), ale proti bradavicím se úspěšně používá odjakživa - klasická babská rada.

 • lék na bradavice dom 03.06.2010 13:17:32

  Velmi účinné na odstranění bradavic je potírání čerstvým "mlékem" z vlaštovičníku. Je to jedovatá bylina (drobné žluté květy), ale proti bradavicím se úspěšně používá odjakživa - klasická babská rada.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Bradavice patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bradavice

 • Honza 14.06.2017 14:06 bradavice

  Co to je? v živote jsem neslysel.

 • Filip 25.05.2017 13:05 bradavice

  na zácpu je super dietlax!

 • Jirka 23.09.2016 11:09 bradavice

  Ahoj všem, před dvěma lety jsem taky hledal na netu návod jak se zbavit bradavic na plošce nohou,…

 • Packers and Movers 21.08.2015 13:08 bradavice

  Safe and Reliable Home Shifting -Please visit for More information about Packers and movers banga…

 • Aneta 29.07.2015 16:07 bradavice

  Zdravím, bradavice jsme domařešili několikrát, onotěch způsobů jak se jichzbavit je spousta, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku